8 důvodů, proč je coworking rostoucí trend

Patříš mezi ty, kteří už vyzkoušeli práci z domova i z kaváren a zjistili, že jim tam chybělo pár zásadních věcí? Každý rok se více a více freelancerů rozhodne sdílet prostor s profesionály s podobným životním stylem a vědí, proč to dělají. Jestli jsi stále na vážkách, zda do toho jít, našli jsme hned 8 důvodů, proč stojí za to, přidat se ke coworkingové komunitě.

1) Navýšíš svůj obrat

Čím více kontaktů, tím více příležitostí. Bez networkingu to v byznysu zkrátka nejde. Dobrá zpráva je, že v coworkingovém centru budeš o profesionály doslova zakopávat. Potkáš web designera, kouče, grafika, copywritera,… prostě profíka, který ti třeba zrovna vytáhne trn z paty, nebo tě odkáže na někoho dalšího, kdo právě nutně potřebuje tvé služby. Tohle by se ti při práci z domova jen těžko stalo. Navíc, mít k dispozici kancelář a konferenční místnost ti dává šanci odprezentovat svůj projekt většímu počtu potenciálních klientů.

2) Inspirativní prostor zvyšuje kreativitu

Je bez debat, že pracovní prostor ovlivňuje výkonnost. Pokud dlouhodobě pracuješ z domova, tvoje kreativita klesá a navíc u tebe mnohem snáze dojde k vyhoření. Freelanceři, kteří pracují v coworkingových centrech tenhle problém nemají. Kde se v těch lidech bere tolik energie? Coworkingová centra jsou navržena tak, aby kreativitu a inspiraci probouzela. Prostory jsou moderní, funkční, správně osvětlené a mají atraktivní barevná schémata. Často také pracují s přírodními prvky a jak je známo, pobyt v přírodě působí na náš mozek pozitivně. Na výsledky nebudeš muset dlouho čekat. Tvoje myšlení se změní, jakmile se převlékneš z pyžama a dostaneš se ven z domu. Navíc můžeš náhlý nápad probrat s „kolegy” a rázem tak vidět svůj projekt z nové perspektivy.

Pronájem prostor

Coworking není jen práce

3) Ušetříš za latté

Představ si, že pracuješ z domova. Tvůj den není nijak produktivní, a tak se rozhodneš vyrazit ven a pracovat z jiného místa. Sbalíš si svůj notebook a přemístíš se do nejbližší kavárny Starbucks. Je to fajn změna a ty máš pocit, že ti jde práce konečně od ruky. Jenže příležitost volá po akci a tak si skočíš na 2 až 3 latté, k tomu přihodíš toast a na konci dne jsi na 300 – 400 Kč. To je 7 000 Kč měsíčně. Kromě toho má kavárna slabé připojení k internetu a obtěžuje tě hluk od ostatních stolů. Tohle není nejpohodlnější prostor pro práci, že? Přitom za daleko nižší cenu lze pronajmout místo v coworkingovém centru, kde mj. dostaneš vynikající kafe za dvacku.

4) Zvýšíš svou motivaci a udržíš si pracovní tempo

Když pracuješ sólo, někdy je těžké zůstat motivovaný. Ztrátě motivace se ale naštěstí dá jednoduše předejít. Stačí najít skupinu dalších lidí, jako jsi ty. A kde jinde takové lidi hledat než v coworkingovém centru… Brzy poznáš, že společně nesdílíte jen prostor, ale také nápady, inspiraci, zkušenosti i zážitky. Když s někým sedíš v jedné místnosti, je snadné dojít se poradit nebo jen tak brainstormovat. Navíc, společnost jiných freelancerů, kteří se také snaží uspět, ti pomůže udržet pracovní nasazení.

5) Někde na tebe čeká parťák

Pokud jsi na volné noze, partnerství s jinou profesní ti ohromně pomůže posunout své podnikání zase o kus dál. Zkrátka tam, kam tvé znalosti nebo časové možnosti nesahají. Potřebuješ asistenta, vývojáře nebo snad marketingového experta? V coworkingovém centru můžeš potkat každého z nich, včetně jednotlivců z více tradičních pracovních odvětví, jako jsou právníci a účetní. Tvůj go-to člověk tě může naučit novým dovednostem nebo třeba „jen” dobře poradit.

Coworkingové centrum

Sdílení je inspirace

6) Produktivita k nezaplacení

Členství v coworkingovém centru je samozřejmě náklad navíc, nicméně pokud díky němu budeš produktivnější, na tvém bankovním účtu začnou rychle přibývat peníze. Nebo získáš aspoň víc volného času. Zamysli se, co všechno se dá doma dělat místo práce. Sledování televize, spánek nebo pochůzky ve městě. Kolik hodin to bylo každý měsíc? Jaká je tvoje hodinová sazba, když vezmeš tohle všechno v potaz? Coworking ti pomůže přestat plýtvat časem a tím pádem vydělat víc peněz.

7) Nikomu se neupisuješ

Stále nevíš, jestli je coworking pro tebe a nechceš kupovat zajíce v pytli? Většina coworkingových center nabízí den na zkoušku, nebo dokonce zlevněnou zkušební dobu. To nahrává všem těm, kteří si coworking potřebují nejdřív „osahat”, než učiní konečné rozhodnutí. Centra už dokonce pochopila, že pro nasátí atmosféry a seznámení se s komunitou jeden den nestačí, a proto ve většině z nich můžeš využít členství třeba na měsíc. To je dostatečně dlouhá doba na zkoušku, ale zároveň nebudeš litovat promarněných peněz, pokud by to náhodou nebylo „ono”.

8) Není to pro každého, ale …

Coworkingová centra mají své výhody i nevýhody, stejně jako všechno. Záleží na tvé osobnosti a pracovních potřebách. Samozřejmě, že jsou produktivní freelanceři, kteří dávají přednost izolovanému prostředí a nemají pocit, že potřebují zvyšovat motivaci a spolupracovat s ostatními. Přesto mnoho z těchto lidí, kteří úspěšně pracovali z domova, členstvím v coworkingovém centru ještě zvýšili svou produktivitu, rozšířili síť svých kontaktů a tím zvedli i svou profesní hodnotu.

Chceš si zkusit coworking? Nebo ti nevyhovuje tvoje stávající centrum, protože nesplňuje výše uvedené benefity? Domluv si návštěvu v našem centru.